Jahitekkide kaitse


minna_merep.jpg

Hästi hooldatud JAHITEKK on kindlasti esimene asi, mis silma torkab (või siis ka vastupidi). Värske ja puhas puit on see, mida enamus inimesi ilmselt näha sooviks. Kahjuks on reaalsus aga tihti hoopis midagi muud…

Kui varem kulus puidust jahiteki lihvimisele-kemikaaliga töötlemisele päris palju aega ja seejuures tekkisid mustjashallid triibud ja laigud peagi tagasi, siis nüüd saad püsiva tulemuse kõigest 20 minutiga! Pritsi või pintseldajahitekk lihtsalt Boracol 10-ga üle. See on nii lihtne, ajakulu on tühine ja saavutad tulemuse terveks hooajaks – jahitekk püsib ühtlaselt särav ja puhas. Ja tõmbab tähelepanu – nii mõnigi purjetaja astub ligi ja küsib, kuidas see sul õnnestus?                                                           
minna2013.jpg
Kuigi mujal Lääne-Euroopas kasutatakse Boracoli jahitekkide hoolduseks palju (nt. Taani, Rootsi, Saksa, Inglismaa… ja see on ka Hallberg Rassy soovitus), siis eestlane tahab ikka ise veenduda ja oma silmaga näha. Nii otsustasimegi teha oma eestimaise katse. Leidsime ühe üsna lootusetult mustaks tõmbunud tekiga jahi. See kuulub Sailingule,  vanakese nimi on “Minna”.   Saime meeskonnaga kokkuleppele ja 2012. aasta vihmasel hilissuvel tegime esimese jahiteki töötluse. Nüüd, juba palju aega hiljem, on tulemuseks ikka veel puhas ja värske jahitekk. Ja seda kõigest 20 min ajakuluga! Vajuta vasakul olevale pildile, see on tehtud 2013.a Merepäevadel.

Miks on jahitekk plekiline, hoolimata regulaarsest puhastamisest ja traditsioonilis-te hooldusvahenditega töötlemisest?
minna_vordl.jpg

Oluline on aru saada, et jahitekk ei ole lihtsalt määrdunud, vaid muutub laiguliseks-täpiliseks-triibuliseks hoopis mikroorganismide (hallituste ja puidusinetusseente) elutegevuse tõttu. Sellepärast ei piisa lihvimisest ega traditsioonilistest pindmise toimega tõrjevahenditest, vaid mikroorganismid tuleb ära tappa kogu puidu sügavuses ja muuta elukeskkond neile püsivalt vastuvõetamatuks.

Siin pildil on “Minna” jahitekist jäetud võrdluseks tükike töötlemata. Juhul, kui me poleks töötlust teinud, oleks praegu kogu jahitekk selline. Mulju pildile, siis näed erinevust selgemalt.
 
Traditsioonilised jahiteki hooldusvahendid puhastavad ja pleegitavad puidu pindmise kihi, kuid puidu sügavuses arenev sinetusseen jääb ellu. Seal ta areneb rõõmsalt edasi ja kuna järelmõju ei ole piisavalt pikaajaline, siis tekivad peagi uued mustjassinised või hallikad triibukesed.
Sageli kasutatakse (nt. TeakCleaneriga) töötlemisel tugevat harja. Tuleb aru saada, et teki nühkimisel tugeva harjaga ja survepesu kasutamisel hõõrutakse puidu pehmemad kiud ära ja puidu pind ei ole enam sile ning muutub niimoodi oluliselt vastuvõtlikumaks nii määrdumisele kui ka seeneeoste kinnitumisele. Pealegi on see töömahukas.Kas kõik see pole liiga suur töö (aeg ja raha), arvestades, et tulemus ei ole püsiv?

S
inetusseened (puidu värvi muutvad seened, enamasti hallid-mustad) aga elavad sügaval puidus-, seetõttu ei ole neid võimalik välja lihvida ka liivapaberiga. Traditsioonilised hooldusvahendid on pindmise ja kohese ja mõjuga, järelefekt ei ole piisav. Seega, sel viisil saame hävitada ja pleegitada seenorganismid vaid puidu pinnal ja need sobivad hästi pinna kiireks pleegitamiseks ehk kiire tulemuse saavutamiseks, kuid terveks hooajaks need kaitset ei anna.Kasuta BORACOL 10 – see hävitab sinetus-ja hallitusseened lõplikult ning on pikaajalise järelmõjuga.
minna_tootl.jpg
Töö kirjeldus:

 • Osta Boracol 10
 • pese jahitekk lihtsa (nt rohelise) seebiga
 • pintselda või pritsi Boracoliga kergelt niisket pinda.
 • umbes nädala pärast pese jahitekk lihtsa (nt rohelise) seebiga
 • nii lihtne see ongi. Sinu jahitekk muutub ühtlaselt heledaks umbes kuu ajaga ja püsib selline terve hooaja!

Puit ei tohiks olla liiga kuiv, vajadusel niisuta seda kergelt enne töötlemist. Peale Boracoliga töötlemist ei muutu jahitekk koheselt heledaks. Ei maksa ehmatada, kui see muutub hoopis laiguliseks. Aga umbes 10 päeva pärast hakkavad asjad juhtuma.
Kui jahitekk on juba “käest ära” lastud
ja kui kuu aja jooksul ei ole saavutatud soovitud tulemust, siis tuleb teha kordustöötlus. Tulemus tuleb kindlasti. Kui aga oled oma jahiteki juba (nt TeakCleaner-ga) puhastanud, siis see on väga hea, aga nüüd tuleks see püsiva tulemuse saavutamiseks töödelda Boracoliga.


Boracoli olulisteks eelisteks on:
 • hävitab ja ennetab seenorganismidest põhjustatud puidukahjustusi, annab pikaajalise kaitse. 
 • sügavimbuv, kogu jahiteki puitosa imbub läbi ja tapab seene kogu puidus. Boracol hävitab ja ennetab kõiki puitu kahjustavaid seenorganisme. Boracoli toimeaine kinnitub puitu ja annab niipikaajalise kaitse.
 • erinevalt paljudest muudest puidukaitsevahenditest saab kasutada niisketel pidadel, kus probleem just    esinebki.
 • usaldusväärsus, praktika ja katsed väga erinevates klimaatilistes tingimustes, nt. Euroopa, Hawaii, Kanada, Uus-Meremaa. Tulemused on kõikidel juhtudel suurepärased.
 • mõõdukas hind. Boracol 10 sobib ideaalselt ka:

  • paadisildade kaitseks libeduse eest (hävitab ja kaitseb libedust põhjustavad vetikate eest)
  • terrasside hooldus, kui need hakkavad (vihmase ilmaga) libedaks muutuma ja sinetusseente hävitamiseks-ennetamiseks.
  • puidust aiamööbli ja-skulpturide kaitseks
  • hallituste ja sinetusseente tõrjeks sise- ja välistingimustes, nt. vannitubades
  • vetikate (roheline kirmetis), sammalde ja samblike tõrje kivikatustel, vundamentidel, treppidel, hauarantidel
  • kasutamiseks nii puit- kui ka kivipindadel. Põhimõtteliselt kõikidel pindadel, mis võimaldavad sisse imbumist.