Laost otsas

Feromoon harkkidasele kooreüraskile (I.duplicatus), ID Ecolure

16,15

Tootekood: 4125 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.
Feromooni säilivusaeg: 03.08.2022.
ID Ecolure feromoonpreparaat meelitab harkkidast kooreüraskit (Ips duplicatus).
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.
Toimeained: ipsdienol (1.5%).
Kasutamine:
Feromoonpreparaadi avamine: pakend avatakse kahes osas, et pikendada feromooni mõju ja efektiivsust. Esialgu  lõigata pakend täpselt mööda alumist joont (kääride märk, keevisõmbluse keskelt), midagi rohkem avada ei ole vaja. Riputada püünisesse, selle mõju kestab kuni 5 nädalat. Viie nädala möödudes lõigata täpselt mööda ülemist joont (kääride märk, keevisõmbluse keskelt), teise avamisega feromooni mõju kestab veel kuni 4 nädalat.
Kõkkuvõtvalt feromooni mõju kestab kokku kuni 12 nädalat ehk piisab terveks hooajaks. NB! Vaatamata sellele soovitame vahetada feromoonpreparaadi iga 8 nädala tagant.
Välispakendi avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakike eraldama feromooni meelitades lendlevad üraskid ligi.
Kus? Elupaigana eelistab harkkidane kooreürask samasuguseid puistusid kui kuuse- kooreürask ja nii elavad need kaks liiki sageli samal puul – esimene tüve ülaosas, teine alaosas. Kohati harkkidane kooreürask võib olla arvukam kui kuuse- kooreürask. Peenematel puudel võib harkkidane kooreürask esineda kogu tüve ulatuses. Asustab peamiselt kidurate ja nõrgestatud kuuskede tüvede õhemakoorelist ülaosa. Lamavatel tüvedel ja metsamaterjalil leidub harkkidast kooreüraskit harva.
Millal? Lendlus aprilli lõpus- mai algul ehk samal ajal kui kuuse- kooreüraskil. Harkkidasel kooreüraskil on üks põlvkond aastas.
Feromoondispenserit kasutatakse püünispuudel või plastikpüünistes. Kumba eelistada? Plastikpüüniste kasutamine on vähem töömahukas ja seetõttu laiemalt levinud. Siiski on püünispuude kasutamine andnud kõige paremaid tulemusi.
Feromoonpüüniste paigaldamine:
Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünise alumine serv peab olema1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule.
Ühte püünisesse asetada üks feromoondispenser.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates üraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga.
Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna! Harkkidane kooreürask talvitub valmikuna arengukohas koore all ja seega saaks tema arvukust vähendada talvise raiega.

Rohkem infot loe siit.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.