Laost otsas

Kuuse- kooreüraski feromoon, Pheagr IT Extra

Laost otsas

15,50

Tootekood: 4121 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.

Pheagr IT Extra feromoondispenser on  mõeldud kuuse- kooreüraski (Ips typographus) püüdmiseks, kuid samas vähesel määral meelitab ligi harkkidast kooreüraskit (Ips duplicatus) ning teisi kooreüraski liike. 
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.

Toimeained: (+/-)ipsdienol (4 g/kg–1), (S)-cis-verbenol (42 g/kg–1), 2-methylbut-3-en-2-ol (910g/kg).

Kasutamine:
Feromoonpreparaadi välispakendi avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakike ja paki sees olevad pulgakesed eraldama feromooni meelitades lendlevad kuuse- kooreüraskid ligi. Feromooniga läbipaisvat sisemist kilekotikest ei tohi vigastada ega avada (vastasel juhul kaotab feromoon toime vaid mõne päeva jooksul) (foto 1).

Pheagr IT Extra feromoon

Foto 1. Feromooniga immutatud kandematerjali pakike ja kaks pulgakest. Läbipaisvat kilekotikest ei tohi avada!

Feromoonpreparaadi efektiivne toimeaeg: mõju kestab kuni 10 nädalat. NB! Vaatamata sellele soovitame vahetada feromoonpreparaadi iga 8 nädala tagant. Kahest feromoonpreparaadi pakist piisab terveks hooajaks.

Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus. Need on sageli päikeselised (avatud) metsaservad raiesmikud, trasside jne ääres, hõredad puistud, kuusehekid, noored puud. Peale kuuse võivad nakatuda kõik teised okaspuud, va nulg. Asustamiseks sobivad tormimurrus ja -heides, lumemurrus kahjustatud kuused, värske koorimata metsamaterjal, nõrgestatud (nt juurepessu poolt) kuused.
Millal?
Kevadel (I lendlus): feromoondispenser riputada püünisesse kui maksimaalne õhutemperatuur on püsinud mõned päevad 15-20°C piires ning mulla pealiskiht on soojenenud vähemalt 10°C-ni. Enamasti on see arukase pungade puhkemise ajal. Tavaliselt aprilli lõpus või mai esimesel poolel, vahel hiljemgi. Lendluse soodustab soe ja kuiv ilm. Harkkidane kooreürask samuti lendleb aprilli lõpus- mai algul.

Suvel (II lendlus): kuuse- kooreüraski II lendlus on tavaliselt juuni lõpus- juuli alguses. Harkkidasel kooreüraskil on üks põlvkond aastas. Enne teist lendlust tuleb asetada püünisesse uus feromoon.

Feromoondispenserit kasutatakse püünispuudel või plastikpüünistes. Kumba eelistada? Plastikpüüniste kasutamine on vähem töömahukas ja seetõttu laiemalt levinud. Siiski on püünispuude kasutamine andnud kõige paremaid tulemusi.

Feromoonpüüniste paigaldamine:
Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünise alumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite meelitamiseks võib paigaldada püünised kasvavale vigastatud või nõrgestatud kuusele. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates kooreüraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga. 

Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.

Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Rohkem infot loe siit.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.