Kuuse univers. koore- ja -võraürask feromoonPCIT Ecolure Tubus

15,00

Laost otsas

Tootekood: 4114 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.

Feromoon sisaldab kahte toimeainet ((S) – cis-verbenol 10.0%, Chalcogran 1.5%)), mis on mõeldud kuuse- kooreüraskite (Ips typographus) ja võraüraskite (Pityogenes chalcographus) püüdmiseks.

Feromoonide segu on pakendatud tuubi, mida ei tohi avada ega vigastada. Tuub tuleb riputada püünisesse ning läbi alumist, lamekujulist osa toimub feromoonide eraldumine. Sõltuvalt välistemperatuurist reguleeritakse lõhnaaine eraldumise hulka. Feromooni  kasutamisel väheneb üraskite hulk ja väheneb uute puude asustamine, lisaks võimaldab püünis jälgida üraskite arvukuse muutust.

Kasutamine:
1. Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus. Need on sageli päikeselised (avatud) metsaservad raiesmikud, trasside jne ääres, hõredad puistud, kuusehekid, noored puud. Peale kuuse võivad nakatuda kõik teised okaspuud, va nulg. Asustamiseks sobivad tormimurrus ja -heides, lumemurrus kahjustatud kuused, värske koorimata metsamaterjal, nõrgestatud (nt juurepessu poolt) kuused.
2. Millal?
Kevadel (I lendlus): kui hakkab soojaks minema (kasepungade puhkemise aegu, päevane temperatuur 16-18°C). Mulla pealiskiht on soojenenud vähemalt 10 kraadini. Tavaliselt aprilli lõpus või mai esimesel poolel, vahel hiljemgi. Lendluse soodustab soe ja kuiv ilm. Võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski kuuse- kooreüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu feromoon asetada püünisesse aprilli lõpus- mai alguses.

Suvel (II lendlus): tavaliselt juuni lõpus- juuli alguses. 

NB! Võraüraskil on ainult üks lendlus, mis algab mais ja kestab kuni juuni lõpuni.

Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Ohutu distants kasvavatest puudest on vähemalt 15 m.
Efektiivne toimeaeg: üks feromoonituub kestab kuni 10 nädalat. Kuna tavaliselt on ülekaalus kuuse- kooreüraski kahjustus, siis kooreüraski II lendluse ajal ehk juuni lõpus- juuli alguses on soovitav lisada püünisesse uus kuuse- kooreüraski feromoon, nt Typosan.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva tagant, väga suure saaste korral iga 5-8 päeva tagant. Puhasta püünised, vabasta muud putukad ja surnud kooreüraskid. Roiskunud kuuse- kooreüraskid peletavad eemale oma kaaslasi.


Tähtis:
ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad üraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Kuidas vähendada üraskikahjustusi?
1. Tormiheites ja -murrus, lumemurrus ning põlengus hukkunud kuusepuud tuleb õigeaegselt metsast kõrvaldada, et nendest ei saaks üraskitele soodsat sigimispaika.
2. Harvendusraiet tuleb teostada nooremates ja vältida vanemates puistutes.
3. Kuusikuid ei tohi liiga hõredaks raiuda.

4. Segapuistute kasvatamine, vanemate kuusikute vaheldumine noorematega. Kõige üraskiohtlikumad on suurtel aladel kasvavad ühevanused kuusikud.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.