Majavamm ja hallitused

Hallitusseened Petri tassidel

Hallitusseened Petri tassidel

Hallitusseene võivad hakata arenema, kui ruumi suhteline õhuniiskus tõuseb üle 70%. Talvel võib hallitus tekkida külmadele otsaseintele, halvasti soojustatud aknapõskedele ja muudele külmasildadele (veeaurukondensatsioon). Mujal eluruumides tekivad hallitused talviti harvemini, sest ruume köetakse ja see kuivatab õhku. Suurim oht hallitusseente tekkeks on sügisel, augusti lõpp, september. Enamasti siis veel ei köeta, kuid väline õhuniiskus juba tõuseb, ilmad on vihmased. Kui siia juurde liita veel toiduvalmistamise aurud, pesu kuivatamine eluruumides (1 masinatäis tsentrifuugitud pesu sisaldab veel ca 15 liitrit vett), siis tõuseb õhuniiskus kergesti üle 70% ja hallitusseente kasv on vältimatu. 

Mõned näpunäited hallituse profülaktikaks. – õhuniiskus kontrolli alla, niiskusmõõtja peaks olema igas kodus. Eriti tähelepanelik tuleb olla sügisel, enne kütteperioodi algust. Kahjuks küll on minu kogemus, et tavakaubanduses müügil olevad õhuniiskuse mõõtjad on ebastabiilse kvaliteediga. – pesukuivatamine eluruumides on suur riskifaktor, eriti väljaspool kütteperioodi! – ventilatsioon korda! Sageli võib ventilatsioonilahendus olla küll päris kallis ja kortermajas on see lahendatav ainult koos ühistuga. Siiski, enamasti saab asja paremaks muuta ka lihtsate vahenditega. Proovi küünlaga ventilatsiooniava juures, kas tõmme on olemas. Puhasta ventilatsioonitorud niikaugele kui saab, kasutades selleks nt lõõripuhastusharja. Paigalda ventilatsioonitorusse ventilaator ja kindlasti tagasilöögiklapp. Vastasel juhul võib naaber oma jama sulle vannituppa puhuda! – külmasillad likvideerida-soojustada. – kui kivipinnad on niiskunud, siis selle väljakuivamine võtab aega mitmeid kuid. Enamik hallituste tõrjevahendeid on lühiajalise toimega ja sellepärast sageli väheefektiivsed (hallitus tuleb tagasi). BORACOL on pikaajalise järelmõjuga ja ei lase hallitustel tagasi tulla.

Majavammi (ld Serpula lacrymans) poolt kahjustatud põrand

Majavammi (ld Serpula lacrymans) poolt kahjustatud põrand

Majavamm ja muud puitu lagundavad seened ohustavad puitu, kui selle niiskus on üle 20%. Kui puit on vihma ja vee eest kaitstud, siis jääb tema niiskus reeglina alla 20%. Seega, kui puit on niiskem, siis on sellel alati mingi põhjus, ehitus- või ekspluatatsiooniviga. Esmane ülesanne ongi see välja selgitada ja kõrvaldada, vajadusel teha seejärel keemilist tõrjet. 

Kuidas BORACOL kaitseb? Boracol`i saab kasutada nii puit-, kui kivipindadel. Kasutamise tingimuseks on, et töödeldav materjal võimaldaks Boracol`il sisse imbuda, st et värv või muu viimistlusvahend peab olema eemaldatud. Boracol imendub sügavale puitu ja kaitseb seda nii seest, kui ka väljast. Boracol`is sisalduv toimeaine ei lagune aja jooksul ja kaitseb puitu kahjustajate eest niikaua, kui see on kaitstud sademete ja lausvee eest. Katsed on näidanud, et 2 aasta jooksul imendub Boracol puidu sisse kuni 40 mm. Pikikiudu imendumine on veelgi ulatuslikum. Boracol`i puhul ei ole oluline puidu niiskus. Kuigi optimaalne on kasutada 15-28% puidu niiskuse juures, saab seda kasutada ka niiskel materjalil, kus probleem just esinebki. BORACOL`i  kasutatakse majavammi ja hallitusseente tõrjeks laialt üle kogu maailma, sealhulgas mitmete väärtuslike muinsuskaitse objektide kaitsmisel. Suuremad Boracoli edasimüüjad ja kasutajad asuvad nii Saksamaal, Taanis, Norras, Soomes, kui ka Kanadas. Boracol on olnud Eesti turul juba 20 aastat, nende aastate jooksul on mitu korda täiendatud ja parandatud Boracol`i koostist, et teha puidukaitsevahendit veelgi kasutussõbralikumaks ja tõhusamaks.

Küsimuste korral võtke meiega ühendust:

Kontakti vorm