Kuidas valida meevurri?

Nõukaaaegne utiil

Mida pidada silmas meevurri ostmisel?        

Hinnavahemik on päris suur: 165 – 30 000 eur või veelgi rohkem!
OK, esmase selektsiooni suudab juba igaüks ise ära teha tulenevalt oma rahakotist ja eesmärkidest. Jätame need „ülemise riiuli” mitmekümne tuhandesed vurrid proffidele, see jutt on sihitud väike-ja keskmistele mesinikele. Alustame algusest! Millest nii kolossaalsed hinnavahed tulevad? Kõige kallimat ostma ei pea, kuid ka kõige odavamat mitte. Vastavalt enda vajadustele ja mõningase ressursivaruga, sest selle vurriga pead elama palju aastaid. Ja tööst peab rõõmu tundma!
Alustame tutvustust algusest ehk kõige odavamast.

1. Kõige odavam on nõukaaegne utiil, mis kevadepoole kindlasti mesindushuviliste foorumis jälle müüki tuleb. Hind 50-150€ Roosteussist näritud, tsingitud, hammasrataste vahelt pudiseb nii roostet kui tökatit. Uskumatu, millised müügi kuulutused ja pildid eelmisel 2021. aastal olid! Kas läbi selliste vurride tulebki külamehe ökoloogiline ja puhas mesi? 

 

Mittepööratavad kassetid

2. Mittepööravate kassettidega käsivurrid.
Mis tähendab „mittepööratav kassett”? See tähendab, et pead vurritamistsükli jooksul raame käsitsi ümber pöörama 2 korda. Juba veidi suuremate mahtude puhul muutub see üsnagi tülikaks. Kuid kuni 100kg on OK, siis on veel lusti niimoodi toimetada! Alustajale sobib, kuid ka suuremale tootjale värske kevadise mee vurritamiseks.

Enamasti on need 2-4 raamised. Kaasaegsed roostevaba materjalist, hind ca 165-400€. Väikeste mahtude puhul täitsa OK. Siiski, ka siin tuleks veidi võrrelda. Kui suur on mee mahutavus? Liiga väikese mee mahutavuse korral muutub jälle tülikaks. Suurem mee mahutavus tuleb kasuks, ei pea nii tihti välja laskma ja mesi vurri põhjas stabiliseerib vurri (ei lähe nii kergesti „tantsima”). Kas on ka jalad komplektis ja mis maksavad?
Müüakse ka vurre komplektis sõela ja selitusnõuga nö two-in-one. Ma isegi ei oska liiga kindlalt kommenteerida. Pigem arvan, et sobib üsna väikeste mahtude korral, et teed mõne vurritäie ära ja jätadki tilkuma. Samuti ei ole selline torn ilmselt mitte liiga stabiilne? Aga endal puudub kogemus, et seda arvamust ärge puhta kullana võtke.

Melisa93 vurrid eristuvad selle poolest, et meemahutavus on suhteliselt suur, on hästi tasakaalustatud, neil on turvaline ja pehme rihmülekanne ning neil on valmidus ka mootori lisamiseks. Loomulikult on ka metallist kraan.

3. Pööratavate kassettidega meevurrid.

Pööratavad kassetid

Konkurendi hind on alates 420,- Meie hind on alates 495,-€. Siin vaata, millised on materjalid, kraan jms? Kui lihtne on kassettide pööramine? Kas hoob on kuskil kasseti keskel või otsapealt nagu uksehing. See viimane on oluliselt mugavam. Tõsi, vurri diameeter on sellevõrra suurem, kuid kui vähegi tuppa mahub, siis see on oluline plussargument, sest suurema diameetri korral saad kärjed puhtamaks- ehk saad rohkem mett ja on ka lihtsam vurritada!

 • Mida olulist veel?
  Ülekanne, kas rihm-või hammasratas (reduktor). Rihmülekanne on alati lollikindlam, midagi ei lähe ühtäkki katki. Rihmülekanne on ka vaiksem eriti, kui paned hiljem mootori peale. Reduktorülekande (hammasrattad) korral  võib juhtuda, et mõni hammas läheb katki ja siis jääbki töö mõneks ajaks pooleli.
  Kui Sul on veidi rohkem tarusid ja mõtled osta nt 4-raamise, siis võib mingi aja pärast tekkida soov lisada sinna mootor- automaatika (kuni 200,-€). Isegi, kui sa täna selle peale ei mõtle, siis usu mind, see mõttekoht ei ole kaugel! Käsitsi kruttides kulub ikka liiga palju putru ja tegelikult ei suuda sa iialgi mootori efektiivsusega võistelda. Ehk tänu mootorile saad sa vähemalt 10% mett rohkem. Mootoriga võidad töö efektiivsuses igal juhul. Samal ajal, kui vurr krutib, Sina kaanetad.
  Seega mõtle ka sellele, kas sinu valitud vurri jaoks on lihtsad lahendused olemas? Melisa käsivurridel on mootorivalmidus olemas ja vaid 4 mutri keeramine on jõukohane igale koduperenaisele.

Mida veel silmas pidada enne, kui läheme suuremate vurride juurde?
See jutt käib tegelikult kõikide vurride kohta.

 • Hea kassett, ei lõhu kärgi

  Kasseti võrgu silm. Mõnikord on kassetivõrk peenikesest traadist, siis kleepub kärg vastu seda läheb katki. Paljudele vanema põlvkonna mesinikele või järelturult ostetud nõukaaegsete vurride puhul on see juskui  normaalsus. No ei ole normaalne! Samuti on nii mõningatele Itaalia vurridel (ei taha nimesid nimetada). Hea kasseti puhul ei lähe kärg katki. Kasseti traat peab olema jäme ja võrgu silm õiges mõõdus. Melisa93 kassetid on patenteeritud ja oma kogemusest kinnitan, et pole lõhkunud veel ühtegi kärge (vurritanud olen tuhandeid).

 • Vurri tsenter, kui hästi on tootja selle paika saanud? Üks suuremaid probleeme on see, et vurr läheb tasakaalust välja. Loomulikult tuleb kärjed õigesti asetada, kuid siiski, palju sõltub ka tootjapoolsest tsentreerimisest.
 • Vurri jalad, kas sirged või painutatud kaldega väljapoole? Kas jalgade kinnitus on vurri alumises osas (säästuvariant) või kuni üles välja? Teisena mainitud variandid on muidugi paremad. Stabiilsemad ja tugevamad.
 • Kui majandad Farrar raamiga, siis hoolimata müüja kinnitusest veendu, et ikka 2 Farrarit mahub ühte kassetti! Arvestades ka vahamügaraid. Kui ei mahu, siis ühekaupa Farrareid oleks vurritada ikka nutune.

Poolautomaat.

 • Lahe, mootor krutib ja Sina krutid vaid pöidlaid!
  Siiski, ära mine pimesi hinna ohvriks. Kõige nõmedam on „säästuvurridel” see, kui pead raamid ümberkeeramiseks välja tõstma. Sellisel juhul ei saa Sa tegelikult liiga pikalt pöidlaid kruttida ja see investeering oleks minu hinnangul ikka täiesti mõttetu!Teine ja parem variant on see, et vurritamise tsükleid vahetad pöördkasseti pööramise teel. See on juba progress ja sageli võib see olla optimaalne variant.
  Melisa93 käsivurridele saab pool-automaatika peale panna kuni 200 euro eest. Ehk siis juhtplokk+mootor, endal on vaja vaid kassette ümber pöörata.

Täisautomaatne, vaja vaid raamid sisse panna ja pärast tühjad välja

Täisautomaat.
Kui meetoodang ületab juba neljakohalise numbri piiri, siis peaks juba sellise peale mõtlema. Hinnad ca alates 1000,-
Täisautomaadi puhul laod täisraamid sisse, vajutad nuppu, vurri automaatika ise keerab, lisab pöördeid, keerab jälle ja teeb ise kõik, mis vaja. Lõpuks võtad tühjad raamid välja. Siin on vurri stabiilsus eriti oluline, et saaksid samal ajal rahulikult lahtikaanetamisega tegeleda. Melisa93 vurrid on stabiilsed, kasutan sellist ise.

Mitmeraamist täisautomaati osta?
Tegelikult on see korrelatsioonis lahtikaanetamise kiirusega, mõeldes veidi ka tuleviku
arengutele. Kogemus ütleb, et enamikel juhtudel kasvab mesila suuremaks kui esialgu plaanitud. Efektiivsuse põhimõte on selles, et üks ei ootaks teist, et lahtikaanetamise tehnika ja kiirus vastaks enam-vähem vurri töötsüklile. Ehk kui oled vurri seadistanud näiteks 7 minuti peale, siis selle ajaga peaks sul olema lahti kaanetatud uus vurritäis.

Hordiaal või radiaal?

Hordiaalvurr on traditsiooniline, mida iga mesinik on näinud. Selline, kus vurritatamisel keeratakse raam vastu vurri külge. See võtab aga ruumi ja nii on võimalik üldjuhul vaid 2-6 raami korraga. Suurema mahutavusega hordiaalvurridel on vahelehed, need liigituvad juba profiklassi ja on ka oluliselt kõrgema hinnaga. Hordiaalvurride eeliseks on see, et mesi tuleb paremini välja ja seda ka veidi jahedamate meekärgede puhul.

Minu soovitus tublile harrastajale tootlikkusega alates 600kg on Melisa93 täisautomaat 4 või 6-raamine, sõltuvalt, kuidas uksest sisse mahub. Suurem on parem, siis ei jää arengule jalgu. Samas on ka hinnavahe suht väike, et takistuseks võiks olla vaid uksemõõdud.

Radiaalvurr – mis see veel on? See kaldub juba natuke professionaalse mesiniku suunda, jätame selle nendele! Aga teadmiseks siiski.

Radiaal, mahutab kuni 54 raami

 

 Radiaalvurri puhul asetatakse raamid suunaga tsentri poole ja nii mahub sellisesse vurri sõltuvalt mudelist korraga kuni 54 raami. Eeliseks on suur tootlikkus.
Radiaalvurritamine nõuab oluliselt pikemat vurritamistsüklit, minimaalselt 30min ja kärjed peavad olema soojad ca 27-30C. Ehk siis peab olema võimekus hoida kärjed soojad.
Kasuks tuleb ka suur diameeter. Mida kõrgem raam, seda suurem vurri diameeter peaks olema. Radiaalvurr on sobiv eelkõge madalamate raamide nagu eesti poolraam ja Farrar vurritamiseks. Saab ka Langstroth, kuid Eesti raam tahab juba suuremat diameeetrit.

 

Selline vurr eeldab ka kiiret lahtikaanetamise tehnoloogiat, et jõuaks järgmised 54 raami poole tunni jooksul lahti kaanetada. LIsan siia ka automaatvurri seadistamise videolõigu >>>