Sülemlemine, lendpere ja Demaree

Sülemlemise aeg on käes ja erinevatel põhjustel alati  siiski ei õnnestu sülemlemismeeleolu ära hoida. Miks pered lähevad sülemlema? Suures piires geneetika, mesinike teadlikkus ja tegematajätmised. Mõned sülemlemist soodustavad tegurid:

 • segavereline- geneetiline kalduvustega ema
 • vana, üle 2-aastane ema
 • ruumipuudus, liiga arglik laiendamine

Juhin tähelepanu, et siinkirjeldatud on vaid minu arusaam ja variante on erinevaid. Kui kupud on üsna värskelt tehtud, siis võib need ära murda ja pesa laiendada. Tugevale perele võib panna kärjepõhjad haudmeraamide vahele üle-ühe, nõrgema pere korral üle kahe. See lööb pere korralduse täielikult sassi ja sunnib neid mobiliseerima jõud haudme soojendamisele ja haudmevälja terviklikkuse taastamisele ehk kärjeehitusele. Nädala pärast peab kuppe kontrollima- kui neid ei ole, siis läks korda. Kui aga on, siis teist korda pole enam mõtet murda, vaid teha lendpere või kasutada Demaree meetodi. Mis asi see Demaree on? Lendpere termin on paljudele tuttav ja seda on ka paljud teinud. Demaree põhineb sellelsamal printsiibil ja on sisuliselt vana emaga lendpere ehk kunstsülem samas tarus. Seda meetodi kasutatakse liiga vähe, kuid tegelikult on see üks tõhusamaid sülemivältimise võtteid. Eeliseid on mitu, kirjeldan lõpus, kui muu jutt läbi loetud ja asi selge.

 • Demaree ja ka lendpere tehakse keskpäeval hea lennuilmaga.
 • murrad kõik kupud, välja arvatud 1 kupp.
 • täpselt vana koha peale jääb ema paari lahtise haudmekärje ja seda asustavate noorte mesilastega, 2-3 mee-suira raamiga, ülejäänud täidad tühjade kärgede ja kärjepõhjaga. Kokku vähemalt 10 raami (raami etalon on Eesti raam. Farrari puhul võiks 2 korpust olla).
 • korpustarus paned selle korpuse peale kinnise tarupõhja, lennuavaga vastassuunas. Juhul, kui põhja pole kaasas, saab ka nii, et paned korpusele peale kile, sellele põhja asemel lennuavaga emavõre (see peaks olema taru standardvarustuses). Kuigi, palavaga võib emavõre lennuava vent jääda nõrgaks, aga esialgne lahendus siiski! Võid korraldada lisaventilatsiooni ka katuseservast vms, loominguline lähenemine… Lamavtarus paned tiheda vahelaua (vajadusel tihendad esialgu kasvõi rohuga).
 • ülejäänud krempli ehk kõik ülejäänud haudme- jm raamid koos allesjäänud emakupuga paned korpustaru puhul üles (alumise korpuse peale, põhi on vahel), lamavas tiheda vahelaua taha (lend hakkab toimuma taskuosa vastassuunalisest lendlast).
 • kõik lennumesilased lendavad vana lendla kaudu  vana emaga korpusesse. See on sisuliselt lendpere või isegi kunstsülem, sest me andsime ju ka koos avashaudmega noori mesilasi ja see hakkab nüüd tublisti mett korjama kui rapsipõld kõrval kollendab ja/või korjet on. Kontrolli nädala pärast, et oleks piisavalt kärgi.
 • 7-9 päeva pärast kontrollid mõlemas peres, kas pole uusi kuppe tehtud. Enamasti pole, kuid krantsiperes võib mõnikord ikka olla. NIPP, nüüd on hea aeg ema vahetada, kui soovid tõugu-geneetikat parandada. Sel juhul murrad eraldatud emata osas ka selle viimase kupu ja paari tunni pärast annad uue paarumata ema. Selles pereosas on hetkel peamiselt noored tarumesilased, kes võtavad ema paremini vastu.
 • kui uut ema ei andnud ja lasid olemasolevast kupust kooruda, see peaks hakkama munema ca  25 päeva jooksul. Siis võib pereosad jälle ühendada. Nii saad peakorjeajaks suure ja võimeka noore emaga pere. Eelnevalt otsida vana ema üles ja see eemaldada. NIPP, kui ema otsimine valmistab raskusi ja vana ema enam vaja pole, siis võib ka nii, et raputad/pühid mesilased haudmeraamidelt mõni meeter kaugemale lihtsalt laiali. Kinnist hauet ei tohi raputada, ainult pühkida. Munev ema on lennuvõimetu ja sinna ta jääb. Võib veel mõne aja pärast muru seest kontrollida, kas pole mingit mesilaste pundart, kus vana ema sees. Sel juhul see pundar laiali ajada ja vana mamma ära killida.
 • Ühendamiseks korpuste vahele ajaleht või kile, mille ülemise lennuava vastasküljel on kuni 1cm vahe, et ühinemine saaks toimuda tasapisi. Lamavas tõstad veidi vahelauda. Mõne päeva pärast võib lisatakistused ära võtta ja pesad korrastada.

Siin on preemia, kui jõudsid lugemisega lõpuni. Lubatud Demaree eeliste kirjeldus:

 1. efektiivne sülemivastane meetod isegi siis, kui sülemitung on juba sees;
 2. kui soovime säilitada suure ja võimeka pere peakorjeajaks ega soovi teha väikeseid peresid, kes niikuinii midagi ei tooda. Millal siis uusi peresid teha? Võib igal ajal, aga sellest järgmises artiklis.
 3. Lisainventari minimaalne vajadus, pole vaja uusi tarusid, katuseid-põhju. Saab teha kohe „jooksu pealt” isegi siis, kui sul mingit lisavarustust kaasas pole (eeldusel, et taru on komplektne).

Edu ja loomingulist mõtlemist mesindamisel!  Heiki Kruusalu

0 Comments

Lisa kommentaar

Avatar placeholder