Taruküte
Kevad on käes, pered teevad hauet ja mesiniku abi pere tugevaks arenemisel on teretulnud. Mesilaspere esmased vajadused haudme kasvatamiseks on suir, mesi, vesi ja soojus. Soojustamisega peab siiski jälgima, et liiga umbseks ei lähe, et hoopistükkis hallitama ei läheks! Kord nädalas kontrolli, mis kile all toimub! Sest loomulikult on kile juba peal! Kui nii juhtub, siis üks võimalus on tõmmata pesalael olev kile ca 1cm tagasi, et tagada niiskuse eraldumine.
Võimas relv mesilaspere arengu kiirendamiseks on lisasoojus, elektriküte. Kevadised ilmad on muutlikud ja soojade ilmadega võidakse teha palju hauet, kuid kui tulevad külmemad perioodid, siis see haue hukkub. Mesilased peavad seda koristama – raisatud ressurss (isegi topeltvõtmes, kõigepealt muneti, hooldati ja siis tuleb hukkunud veel haue koristada)! Seda saab vältida või vähemalt vähendada.
Mesindusekspert pakub mesilasperede soojendamiseks kütteplaate. Need tuleks paigaldada peale puhastuslendu ja siis, kui püsivat pakast pole enam oodata. Liiga vara pole hea, sest lisaküte aktiveerib elutegevust ja iga asi ikka õigel ajal. Sel aastal (2020) tundub olevat õige aeg panna lisaküte tööle nüüd ja kohe (täna on 15. märts).
Kütteplaadid on väikese võimsusega, vaid 10w. Väike võimsus tagab, et ülekütmise ohtu ei ole. Samas on see täiesti piisav mesilaspere soojusrezhiimi stabiliseerimiseks ja aitab haudmel üle elada külmemad ööd. Muidugi võib kütteplaate panna juhtima ka termoregulaatori, kuid tegelikult pole see nii väikese võimsuse puhul eriti oluline ja ka valmis lahendust pole saadaval.
Mida on vaja kütteplaatide paigaldamiseks?
- Põhikaabel/juhe ristlõikega 2,5 mm (tavaline juhe elektriosakonnast)
- Kütteplaadid töötavad 12V pealt. Selleks on vaja alaldit/trafot. Saab kasutada mingit olemasolevat trafot, aga kui pole, siis Mesindusekspert pakub trafosid võimsusega 60W (sellele saab järgi panna 5 kütteplaati) ja 300W (sellele teoreetiliselt 30 tk, aga võiks siiski mõne vähem panna, jätta võimsusvaru).
- Nipp. Neid trafosid saab kasutada ka kärgede raami sulatamiseks, elektrinoa toitmiseks, meevurri mootori toiteblokiks jne
Kuidas kütteplaate paigaldada?
- Trafost vedada põhikaabel tarude eest läbi. Selle külge ühendada paralleelühedusega igasse tarusse kütteplaat. Kogu tehnoloogia, ülilihtne!
- Jälgi, et elektriühendused oleks vihma eest kaitstud!
Mida veel? Küte hoiab pere kuivemana kui ilma. Niiskusrezhiim võib olla seetõttu häiritud. Pesa peal peab olema kile, kuhu alla tekib kondents ja mida nad saavad kasutada veevajaduse katmiseks. Kütmise tulemusena tehakse rohkem hauet kui muidu. Haue tahab vett. Seega, jootmine on oluline. Parim on tarusisene. Suuremates mesilates nii ei jõua, siis piisab ka mesilas olev tilkuv kraan viltu asetsevale lauale, kus see saab soojeneda. Kui vett pole tarus piisavalt, siis mesilased lendavad haudme hooldamiseks halvast ilmast hoolimata välja seda hankima ja kuni pooled ei ei tule tagasi! Seetõttu on jootmine ülioluline. Loomulikult ka piisav suira-ja söödavaru. Kui ilmad on soojad, siis võiks kütte välja lülitada. Kehtib põhimõte, et vähem on parem. Kütet on vaja eelkõige külmemate päevade-ööde kompenseerimiseks ja väiksemate perede abistamiseks. Liigne kütmine teeb pigem halba.
Võimalikud kõrvalmõjud
Pere läheb liiga vara liiga suureks ja liiga vara „puu otsa”. No see on nii ja naa. Kui on varane kevadine korje, siis korjab see pere juba märkimisväärselt. Peab olema valmis tegema õigel ajal idupere. Nii et mina ei näe siis midagi negatiivset, rohkem on ikka võita, aga tegevusplaan peab tõesti olema.