Varroa Check tester

17,50

194 laos

Tootekood: MSW-PC-4 Kategooria:

Kirjeldus

Varroalesta tuhksuhkru testi video >>>

MIS ON VARROA CHECK TESTER?
* Sinu isiklik veterinaararst tööriistakohvris, mis aitab lihtsalt ja kiiresti hinnata lestade arvukust.
* Regulaarne monitooring võimaldab avastada varroalestade leviku varakult ning võtta tõrjemeetmed tarvitusele õigeaegselt.
* Peaks kuuluma lausa kohustuslikult iga mesiniku varustusse.  Selle testri abil saad lihtsalt ja kiiresti usaldusväärse tulemuse oma mesilasperede lestafooni kohta.
TESTER koosneb 3-st osast:
– väline läbipaistev topsik
– sisemine korv
– kaas

MIKS PEAB MONITOORIMA?
Varroalest on peamine talvekadude põhjus. See, et oled tõrjet teinud, ei tähenda, et see oli piisav! Tõrje peab olema efektiivne ja süstemaatiline. Terve mesilaspere ettevalmistamine talveks algab juba kevadel. Sügisel võib juba liiga hilja olla!  Selline tõrjeskeem, mis toimis eile, ei pruugi toimida enam täna! Isegi siis, kui oled juba augustikuu jooksul saanud pered varroalestast üsna puhtaks, võivad mesilased talve jooksul ikkagi hävida.  Sest lest levitab viiruseid ja rohkem kui kunagi varem! Näiteks, okt lõpus – nov. alguses tühjaks lennanud tarud on tüüpiline varroalesta kahjustuse tagajärg.
Kuigi lestafoon võib talve saabumiseks olla juba madal, siis lesta poolt levitatud viiruste foon võib olla jätkuvalt kõrge ja hävitab mesilasi ikka edasi. Et nii ei juhtuks, tuleb lestasuse tase hoida madal kogu aeg, kevadest sügiseni! Meetodeid on erinevaid, kuid kõige aluseks on monitooring ja hooajal tuleks seda teha iga 3-4 nädala tagant.

KUIDAS KASUTADA?
Variant 1 – tuhksuhkru test
Vajalikud abivahendid: (papp)taldrik, salvrätik, veeprits (lilleprits).
* Võta korv anumast välja ja vala anumasse ca 2spl hästi kuiva tuhksuhkrut.
* Leia tarust kooruva haudmega raam. Veendu, et sellel ei ole ema. Pühi mesilased kiletükile (nt. raamide peal olev kile).
* Kalla mesilased korvi 200 või 300 mesilase märkekriipsuni (suurem mesilaste arv proovis annab täpsema tulemuse).
* Pane korv  koos mesilastega kiiresti TAGURPIDI anumasse ja sulge kaanega.
* Raputa intensiivselt igas suunas ühe minuti vältel. Lase seista 3 minutit.
* Raputa veidi veel. Laota salvrätik taldrikule.  Ava anuma kaas (korv peab jääma anumasse) ja  kalla tuhksuhkur koos lestadega taldrikule. Tähtis on anumat raputada kõvasti ja seni, kuni tuhksuhkrut enam välja ei tule.
* Pritsi vett, kuni tuhksuhkur lahustub. Lestad muutuvad nähtavaks, loenda lestad.
* Eemalda korv ja kalla mesilased tarru tagasi.
Mesilased jäävad ellu, kuid tulemus ei ole nii täpne kui alkoholipesu korral. Tavamesinduses on see siiski piisav, kui teha kõike korrektselt ja proov on võetud kooruva haudmega kärjelt. Muudelt kärgedelt võetud proov ei anna usaldusväärset tulemust.

Variant 2 –alkoholipesu
* Täida korvi alla jääv osa poolenisti auto talvise klaasipesuvedelikuga (või muu alkohol).
* Leia tarust kooruva haudmega raam. Veendu, et sellel ei ole ema. Pühi mesilased kiletükile (nt. raamide peal olev kile). 
* Kalla mesilased korvi  200 või 300 mesilase märkekriipsuni ja sulge kaas kiiresti.
* Loksuta anumat 1 minuti jooksul. Loenda lestad anuma põhjast.
Meetod on üsna täpne, kuid need mesilased hukkuvad. See kadu on siiski väike, sest varroalest hävitab kogu pere ja terve mesila!

TULEMUSTE TÕLGENDAMINE.
Leitud lestade arv näitab pere nakatumise protsenti. Näide: kui võtsid 300 mesilast ja leidsid 15 lesta, siis on pere nakatunud 5% ulatuses. Seega on 5kg= 50 000 mesilasega peres sel juhul 2500 lesta.
Alltoodud tabel on toodud 100 mesilase kohta. Ehk kui võtsid 200 mesilast, siis korrutad alltoodud normid 2-ga, kui 300 mesilast, siis 3-ga.
Alltoodud tabel on vaid orientiiriks ja kehtib normaalse arenguga perede korral, kuid tõlgendamisel tuleb arvestada ka perede erisusi. Tulemuste tõlgendamisel tuleb arvestada ka haudme hulka peres. Mida vähem on hauet mesilasperes, seda rohkem lesti langeb.
Vt lisainfot seire ja tõrjemeetodide kohta VARROOS – TURVALINE STRATEEGIA

100 mesilase kohta Apr. keskpaik-mai 1.pool Juuni-Juuli keskpaik Juuli keskpaik-august keskpaik  Aug keskpaik – september
Madal lestasus < 1 lesta < 5 lesta < 10 lesta < 15 lesta
Sekkuge võimalikult pea 2- 5 lesta 5-25 10-25 lesta 15-25 lesta
Sekkuge kohe > 5 lesta > 25 lesta > 25 lesta > 25 lesta

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.