Kuuse võraüraski feromoon (PC Ecolure Tubus)

14,50

Laos

Tootekood: 4112 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.

PC Ecolure Tubus feromoondispenser meelitab hariliku võraüraskit (Pityogenes chalcographus). Hariliku võraüraski kohta saab lugeda siit.
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.

Feromoonpreparaat on pakendatud tuubi, mida ei tohi avada ega vigastada. Tuub tuleb riputada püünisesse ning läbi alumist, lamekujulist osa toimub feromoonide eraldumine. Sõltuvalt välistemperatuurist reguleeritakse lõhnaaine eraldumise hulka. Sõltuvalt välistemperatuurist reguleeritakse feromooni eraldumise kogust. Feromooni kasutamisel väheneb üraskite hulk ja väheneb uute puude asustamine, lisaks võimaldab püünis jälgida üraskite arvukuse muutust.

Toimeained: Chalcogran 3 %. 

Kasutamine:
Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus.
Millal? Kevadel mai keskel.

Feromoonpüüniste paigaldamine:
Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünisealumine serv peab olema1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada. NB! Harilik võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski võraüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu võib ühte püünisesse panna võraüraski ja kuuse- kooreüraski feromoonid, kuna mõlemad liigid asustavad sama puud– kooreürask tüve ala- ja keskosas, võraürask- õhema koorega ladvaosas ja okstel, mõnikord ka lamavaid mände. 

Ühte püünisesse asetada üks feromoondispenser.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad kuuse- kooreüraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates kooreüraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga. 

Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromoonpreparaati efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Efektiivne toimeaeg: 18- 20 nädalat, st ühest tuubist piisab terveks hooajaks.

Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Rohkem infot loe siit.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.