Kuuse võraüraski feromoon (PC Ecolure Tubus)

14,50

Laos

Tootekood: 4112 Kategooria:

Kirjeldus

Feromoon meelitab hariliku võraüraski (Pityogenes chalcographus) ligi erilise lõhna- ja peibutusainega.

Feromooni toimeaine: Chalcogran 3 %. 

Feromoon on pakendatud tuubi, mida ei tohi avada ega vigastada. Tuub tuleb riputada püünisesse ning läbi alumist, lamekujulist osa toimub feromoonide eraldumine. Sõltuvalt välistemperatuurist reguleeritakse lõhnaaine eraldumise hulka. Feromooni  kasutamisel väheneb üraskite hulk ja väheneb uute puude asustamine, lisaks võimaldab püünis jälgida üraskite arvukuse muutust.

Ühe feromoontuubi mõjuaeg:
18- 20 nädalat, st ühest tuubist piisab terveks hooajaks.
Kasutamine:
Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus.
Millal? Kevadel mai keskel.

Feromoonide ja püüniste väljapanek:
Feromooni kasutatakse plastikpüünistes. Paigalda püünis raiesmiku serva või mujale sobivasse kohta. Püüniste paigaldamiskaugus kuuskedest peab olema üle 15m. Püünise paigaldamiseks võib kasutada vaiasid või ka lihtsalt riputada nt mõne lehtpuu külge. Püünise alumine serv võiks olla maapinnast ca 1,5m kõrgusel. Riputa feromoon püünisesse, umbes selle keskele. Feromoon vihma ei karda, kuid lauspäike võib kuivatada ja mõjuaega vähendada. NB! Harilik võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski võraüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu võib ühte püünisesse panna võraüraski ja kuuse- kooreüraski feromoonid, kuna mõlemad liigid asustavad sama puud– kooreürask tüve ala- ja keskosas, võraürask- õhema koorega ladvaosas ja okstel, mõnikord ka lamavaid mände. 

Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva tagant, väga suure saaste korral iga 5-8 päeva tagant. Puhasta püünised, vabasta muud putukad ja surnud üraskid. Roiskunud üraskid peletavad eemale oma kaaslasi.
Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad üraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Harilik võraürask (Pityogenes chalcographus)
Mardika välimus: pruun 1,6-2,9 mm pikkune.

Areng ja lendlus: üks põlvkond aastas. Lendlus mais kuni juuni lõpuni.
Levik Eestis: tavaline.
Nõudmised toidupuude suhtes: eelistab surevate ja nõrgestatud kuuskede oksi, ladvaosa ja tüvesid.
Kahjustus: asustab kuuse õhukesekoorelist tüveosa, oksi ja latvu. Mõnikord võib asustada ka õhukesekoorelisi lamavaid mände.
Bioloogia: tõukude areng toimub puu tüvel koore all. Harilik võraürask on tavaline värsketel tormikahjustusaladel, aga samuti raiestike ja häilude servades ning hõredates puistutes.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.