Kuuse univers. koore- ja võraüraski feromoon, PCIT Ecolure Tubus, 5tk

90,00

1 laos

Tootekood: 4141 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.
Kogus: 5tk pakis. 
PCIT Ecolure Tubus feromoonpreparaat meelitab kuuse- kooreüraskit (Ips typographus) ja hariliku võraüraskit (Pityogenes chalcographus).
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.
Toimeained: (S)-cis-Verbenool, chalcogran (2-etüül-1,6-dioksaspiro (4,4) nonaan).
Kasutamine:
Feromoonpreparaadi avamine: feromoonide segu on pakendatud tuubi, mida ei tohi avada ega vigastada. Tuub tuleb riputada püünisesse ning läbi alumist, lamekujulist osa toimub feromoonide eraldumine. Avada pakend vahetult enne kasutamist (joonis 1). Avatud kuid kasutamata pakendisisu tuleb uuesti tihedalt sulgeda. Pakend ja kasutamata sisu kõrvaldada kui ohtlikud jäätmed.

Joonis 1. Feromoonide segu on pakendatud tuubi.

Feromoonpreparaadi toimeaeg: feromooni mõju kestab 10- 14 nädalat. Peab arvestama, et alates 10-ndast nädalast feromooni mõju hakkab kahanema.
Seetõttu kuuse- kooreüraski II lendluse ajal tasub kasutada lühema mõjuga kuuse- kooreüraski feromooni, nt Typosan P309, Pheroprax A, Pheagr IT Extra jne.

Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus. Need on sageli päikeselised (avatud) metsaservad raiesmikud, trasside jne ääres, hõredad puistud, kuusehekid, noored puud. Peale kuuse võivad nakatuda kõik teised okaspuud, va nulg. Asustamiseks sobivad tormimurrus ja -heides, lumemurrus kahjustatud kuused, värske koorimata metsamaterjal, nõrgestatud (nt juurepessu poolt) kuused.
Millal?
Kuuse- kooreüraskil on kaks lendlust: esimene aprilli lõpus või mai esimesel poolel ja teine- juuni lõpus- juuli alguses. Harilikul võraüraskil on üks lendlus, mis algab mais ja kestab kuni juuni lõpuni.
Kevadel (I lendlus): maksimaalne õhutemperatuur on püsinud mõned päevad 15-20°C piires ning mulla pealiskiht on soojenenud vähemalt 10°C-ni. Enamasti on see arukase pungade puhkemise ajal. Tavaliselt aprilli lõpus või mai esimesel poolel, vahel hiljemgi. Lendluse soodustab soe ja kuiv ilm. Kuigi harilik võraürask lendleb mai keskel tuleb feromoon asetada püünisesse kuuse- kooreüraski lendluse ajal ehk aprilli lõpus- mai alguses. 

Suvel (II lendlus): kuuse- kooreüraski II lendlus on tavaliselt juuni lõpus- juuli alguses. Harilikul võraüraskil teist lendlust ei ole. Enne teist lendlust tuleb asetada püünisesse uus feromoon, kuid seekord tuleb puhtalt kuuse- kooreüraski püüdmiseks mõeldud feromoon, vt siit.
Feromoonpreparaati kasutatakse püünispuudel või plastikpüünistes. Kumba eelistada? Plastikpüüniste kasutamine on vähem töömahukas ja seetõttu laiemalt levinud. Siiski on püünispuude kasutamine andnud kõige paremaid tulemusi.
Feromoonpüüniste paigaldamine:
Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünise alumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates üraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga.
Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad üraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!
Rohkem infot loe siit.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.