Feromoonpüünis Pilu metsakahjuritele Ridex

28,50

366 laos

Tootekood: RID-52-100 Kategooria:

Kirjeldus

NB! Saadame postkontorisse või kulleriga.
Feromoonpüünis (Theysohn- tüüpi) on ette nähtud kasutada koos feromoonpreparaadiga üraskite väljapüügiks arvukuse vähendamise eesmärgil. Püünise mõõtmed: 58.5 x 52.5 x 7 cm.

Suurte mõõtmetega pilupüünis, ilmastikukindel plastik. Praktikas on olnud väljas üle 10 aasta ja näeb veel täitsa kobe välja. Suured mõõtmed on vajalikud sellepärast, et ürask on vilets lendaja ja et ikka püünisele pihta saaks. On mitmeid andmeid, kus sama koha peal püüab meie pilupüünis oluliselt rohkem kui nt lehterpüünis.

Millistel juhtudel tuleb paigaldada feromoonpüünised?
1. Kindlasti raiejärgsetel (või tuulemurru, tormimurru järgsetel) aastatel.
2. Kui on avastatud üraskite poolt kahjustatud puid, kasvõi mõni üksik puu, sest soodsates tingimustes paljunevad üraskid kiiresti (nt, kuuse- kooreüraskil on aastas on 2 põlvkonda) ja kahjustus kasvab geomeetrilises progressioonis.
3. Monitooringu eesmärgil võiks olla vähemalt 1 püünis igal metsatükil.

Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.

Feromoonpüüniste paigaldamine:

 • Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünise alumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada.
  Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad kuuse- kooreüraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates kooreüraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga. 
 • Üraskite meelitamiseks püünisesse tuleb riputada feromoonpreparaat. Välispakendi 

  Feromoondispenser riputatakse püünisesse

  Feromoondispenser riputatakse püünisesse

  avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakike eraldama feromooni meelitades lendlevad üraskid ligi. Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma sobivasse asustuspaika (aga ka püünistesse).

 • Sõltuvalt välistemperatuurist reguleerub feromooni eraldumise hulk automaatselt. Feromoonpreparaadi kasutamisel väheneb nii üraskite hulk kui ka uute puude asustamine, lisaks võimaldab püünis jälgida üraskite arvukuse muutust.
 • Ühte püünisesse tavaliselt asetatakse üks feromoonpreparaat, kuid võib ka mitu kui on vaja püüda erinevaid üraskiliike, nt kuuse- kooreüraskit, hariliku võraüraskit jne.

Lisainfo

Kaal 10 kg
Mõõtmed 58,5 × 7 × 52,5 cm
Tarne piirangud

Ei mahu pakiautomaati. Saadame postkontorisse.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.