Hariliku võraüraski feromoon, PC Ecolure Tubus, 5tk/pk

85,00

2 laos

Tootekood: RID-40-208 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit. Lisainfot toetuse kohta saab SA Keskkonnainvesteeringute Keskusest (Erametsakeskus).

PC Ecolure Tubus feromoonpreparaat meelitab hariliku võraüraskit (Pityogenes chalcographus). Kogus: 5tk pakis.
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.
Toimeained:  chalcogran (2-etüül-1,6-dioksaspiro (4,4) nonaan).
Feromoonpreparaadi avamine: feromoonide segu on pakendatud tuubi, mida ei tohi avada ega vigastada. Tuub tuleb riputada püünisesse ning läbi alumist lamekujulist osa toimub feromoonide eraldumine (joonis 1). Avada pakend vahetult enne kasutamist. Avatud kuid kasutamata pakendisisu tuleb uuesti tihedalt sulgeda. Pakend ja kasutamata sisu kõrvaldada kui ohtlikud jäätmed.

Tuub

Joonis 1. Feromoonide segu on pakendatud tuubi.

Feromoonpreparaadi efektiivne toimeaeg: mõju kestab 10-14 nädalat. 
Kasutamine:
Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Võraürask eelistab surevate ja nõrgestatud kuuskede oksi, ladvaosa ja tüvesid. Mõnikord võib asustada ka õhukesekoorelisi lamavaid mände.
Millal? Harilikul võraüraskil on üks lendlus ja see algab mais ja kestab kuni juuni lõpuni.
Feromoonpüüniste paigaldamine: püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünisealumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada. NB! Harilik võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski võraüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu võib ühte püünisesse panna nii võraüraski kui kuuse- kooreüraskite feromoonid, kuna mõlemad liigid asustavad sama puud– kooreürask tüve ala- ja keskosas, võraürask- õhema koorega ladvaosas ja okstel, mõnikord ka lamavaid mände.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates üraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga.
Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromoonpreparaadi efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad üraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlasti välja panna!

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.