Kuuse- kooreüraski feromoon, Typosan

10,50

Laos

Tootekood: 4118 Kategooria:

Kirjeldus

Feromoon meelitab kuuse- kooreüraskit liigispetsiifiliste atraktandidega. Avada välispakend, kuid läbipaisvat sisemist kilekotikest ei tohi vigastada (vastasel juhul kaotab feromoon toime vaid mõne päeva jooksul). Peibutusaine aurustub läbi sisemise kilekotikese ja sõltuvalt välistemperatuurist reguleeritakse selle eraldumise kogust. Feromoon väldib uute puude nakatumist ja võimaldab jälgida kahjurite arvukuse muutust.

Toimeained: 2-metüül-3-buteen-2-ol,  2,6-di-tert-butyl-p-cresol.

Kellele mõjub: meelitab kuuse- kooreüraskit (Ips typographus). Putuka kohta saab lugeda siit.

Kasutamine:
1. Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus. Need on sageli päikeselised (avatud) metsaservad raiesmikud, trasside jne ääres, hõredad puistud, kuusehekid, noored puud. Peale kuuse võivad nakatuda kõik teised okaspuud, va nulg. Asustamiseks sobivad tormimurrus ja -heides, lumemurrus kahjustatud kuused, värske koorimata metsamaterjal, nõrgestatud (nt juurepessu poolt) kuused.
2. Millal?
Kevadel (I lendlus): kui hakkab soojaks minema (kasepungade puhkemise aegu, päevane temperatuur 16-18°C). Mulla pealiskiht on soojenenud vähemalt 10 kraadini. Tavaliselt aprilli lõpus või mai esimesel poolel, vahel hiljemgi. Lendluse soodustab soe ja kuiv ilm. 

Suvel (II lendlus): tavaliselt juuni lõpus- juuli alguses. 

3. Kuidas?
Feromooni kasutatakse püünispuudel või plastikpüünistes. Kumba eelistada? Plastikpüüniste kasutamine on vähem töömahukas ja seetõttu laiemalt levinud. Siiski on püünispuude kasutamine andnud kõige paremaid tulemusi.
 • Enamasti kasutatakse plastikpüüniseid. Paigalda püünis raiesmiku serva või mujale sobivasse kohta. Püüniste paigaldamiskaugus kuuskedest peab olema üle 15 m. Püünise paigaldamiseks võib kasutada vaiasid või ka lihtsalt riputada nt mõne lehtpuu külge. Püünise alumine serv võiks olla maapinnast ca 1,5 m kõrgusel. Riputa feromoon püünisesse, umbes selle keskele. Feromoon vihma ei karda, kuid lauspäike võib kuivatada ja mõjuaega vähendada. Feromoonpüüniseid tasub kasutada pärast sanitaarraiet raiesmikule alles jäänud üraskite püüdmiseks.
 • Alternatiivina võib kasutada püünispuid, mis on efektiivne, kuid töömahukas. Kuuse-kooreüraski tõrjeks püünispuid tuleb langetada veebruaris- märtsis. Püünispuudeks sobib ka sügisene ja talvine tormimurd ja -heide, samuti lumemurd. Langetatud puudest (ca 5-6 tk, paberipuu on sobiv mõõt) tehakse püramiid, tõstes ühe otsa nt kõrgemale kännule ja teiste otsad omakorda üksteise peale. Püünispuude efektiivsust saab suurendada feromooni abil, mida tuleks riputada püramiidi alla. Mai lõpus- juuni alguses tuleb puud kindlasti välja viia. Ladustamiskohast ei tohi 2 km raadiuses olla okaspuid (eelkõige kuuske). Saeveskis tuleks puud saagida või koorida ja koored maha matta või hävitada muul viisil. Püünispuud tuleb hävitada mõne nädala jooksul pärast puu asustamist üraskite poolt. Võib ka ehituslikuks saematerjaliks saagida, kuid seda tuleb teha vahetult peale metsast välja vedamist. PS! Rootsis kasutatakse ka püünispuude pritsimist kange insektitsiidi (1-2%) lahusega. Kõik püünispuud töödeldakse korralikult igast küljest ja töötlust korratakse sõltuvalt vihmadest vähemalt 1 kuu järgi.
  4. Kui palju?
  Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.

  Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromooni efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
  Ohutu distants kasvavatest puudest on vähemalt 15 m.
  Efektiivne toimeaeg: üks feromoonikotike kestab 10-12 nädalat. Juuni lõpus- juuli alguses enne teist lendlust asetada püünisesse uus feromoon. 
  Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva tagant, väga suure saaste korral iga 5-8 päeva tagant. Puhasta püünised, vabasta muud putukad ja surnud kooreüraskid. Roiskunud kuuse- kooreüraskid peletavad eemale oma kaaslasi.


  Tähtis:
   ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

  Rohkem infot loe siit.

  Arvustused

  Tooteülevaateid veel ei ole.

  Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.