Laost otsas

Kuuse võraüraski feromoon, PC Ecolure

14,00

Tootekood: 4112 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.

PC Ecolure feromoonpreparaat meelitab hariliku võraüraskit (Pityogenes chalcographus).
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.

Toimeained: Chalcogran 4 %.

Feromoonpreparaadi avamine: pakend avatakse kahes osas, et pikendada feromooni mõju ja efektiivsust. Esialgu  lõigata pakend täpselt mööda alumist joont (kääride märk, keevisõmbluse keskelt), midagi rohkem avada ei ole vaja. Riputada püünisesse, selle mõju kestab kuni 5 nädalat. Viie nädala möödudes lõigata täpselt mööda ülemist joont (kääride märk, keevisõmbluse keskelt), teise avamisega feromooni mõju kestab veel kuni 4 nädalat (joonis 1).

PC Ecolure hariliku võraüraski feromoon

Joonis 1. Feromoonpakendi PC Ecolure avamine.


Kõkkuvõtvalt feromooni mõju kestab kokku kuni 9 nädalat. NB! Vaatamata sellele soovitame vahetada feromoonpreparaadi iga 8 nädala tagant.
Välispakendi avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakike eraldama feromooni meelitades lendlevad üraskid ligi.

Kasutamine:
Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Peamiselt kohtades, kus eelmisel aastal on olnud suur kahjurite arvukus.
Millal? Kevadel maikuus. 

Feromoonpüüniste paigaldamine:
Püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünisealumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada. NB! Harilik võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski võraüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu võib ühte püünisesse panna võraüraski ja kuuse- kooreüraski feromoonid, kuna mõlemad liigid asustavad sama puud– kooreürask tüve ala- ja keskosas, võraürask- õhema koorega ladvaosas ja okstel, mõnikord ka lamavaid mände. 
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates üraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga. 
Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromoonpreparaadi efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.

Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Rohkem infot loe siit.

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.