Hariliku võraüraski feromoon, Chalcosan

17,50

20 laos

Tootekood: 4136 Kategooria:

Kirjeldus

Alates 01.01.2021 erametsaomanikul on võimalik taotleda üraskikahjustuste ennetamise toetust. Rohkem infot siit.

Chalcosan feromoonpreparaat meelitab hariliku võraüraskit (Pityogenes chalcographus).
Feromoonid on lõhnaained, mida putukad teatud eluperioodil eritavad ning kasutavad liigisisesel suhtlemisel (nt vastassugupoole leidmiseks, aga ka sobiva toitumis- või sigimispaiga tähistamiseks). Üraskitele on omased agregatsiooniferomoonid, mis meelitavad sama liigikaaslasi koonduma püünistesse.
Toimeained: Chalcogran- 4,68 %, (S)-cis-Verbenool- 0,94%; 2-metüül-3-buteen-2-ol, (-)-pin-2(3)-ene, 2-Ethyl-1,6-dioxaspiro [4.4]nonane.
Feromoonpreparaadi avamine: Feromoonpreparaadi välispakendi avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakikeeraldama feromooni meelitades lendlevad võraüraskid ligi. Feromooniga läbipaisvat sisemist kilekotikest ei tohi vigastada(vastasel juhul kaotab feromoon toime vaid mõne päeva jooksul). Välispakendi avamisel hakkab feromooniga immutatud kandematerjali pakike eraldama feromooni meelitades lendlevad üraskid ligi.
Feromoonpreparaadi efektiivne toimeaeg: mõju kestab 8-10 nädalat. 
Kasutamine:
Kus? Kohtades, kus esineb putukakahjustus. Võraürask eelistab surevate ja nõrgestatud kuuskede oksi, ladvaosa ja tüvesid. Mõnikord võib asustada ka õhukesekoorelisi lamavaid mände.
Millal? Harilikul võraüraskil on üks lendlus ja see algab mais ja kestab kuni juuni lõpuni.
Feromoonpüüniste paigaldamine: püünised tuleb paigaldada kasvavatest okaspuudest vähemalt 10- 15 m kaugusele, püünisealumine serv peab olema 1-1,5 m maapinnast, vt paigaldust. Püünised võib paigaldada ka mõnele sobival kaugusel kasvavale lehtpuule. Üraskite poolt asustatud kuused tuleb samal aastal metsast välja vedada. NB! Harilik võraürask lendleb koos kuuse- kooreüraskiga, lendluse algus on siiski võraüraskist veidi hilisem, tavaliselt mai keskel. Seetõttu võib ühte püünisesse panna nii võraüraski kui kuuse- kooreüraskite feromoonid, kuna mõlemad liigid asustavad sama puud– kooreürask tüve ala- ja keskosas, võraürask- õhema koorega ladvaosas ja okstel, mõnikord ka lamavaid mände.
Püüniste kontroll: vähemalt iga 14 päeva järel, väga suure püütud putukate arvukuse korral 5- 8 päeva järel, sest roiskuvad üraskid on peletava efektiga. Kontrolli käigus tuleb püünised puhastada, vabastades muud püütud putukad ja surmates üraskid. Roiskunud lõhna eemaldamiseks puhastada püünis desovahendiga.
Kui palju püüniseid tuleb panna?
Üraskite püüdmiseks: iga eelmisel aastal kahjustatud 10 m3 metsa kohta tuleb paigaldada 2-3 püünist. Püüniste vahekaugus üksteisest võiks olla 20-30 m.
Monitooringuks: tuleb arvestada sellega, et üraskite lennuulatus ei ole reeglina eriti suur ja suurem osa lendab 75 m raadiuses. Seega ei tohiks püüniste vahekaugus olla üle 150 m. Feromoonpreparaadi efektiivsust võib mõjutada ka tuule suund. Väiksematel eraldistel tuleb kõiki neid aspekte arvesse võtta. Suurematel eraldistel võib 2 püünist iga 10 ha hektari kohta olla piisav.
Tähtis: ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Lagunevad kooreüraskid on peletava efektiga. Metsas on üraskeid alati, enamasti suudavad puud nendega toime tulla. Kui aga naabruses on toimunud raie, siis on tasakaal rikutud ja allesjäänud puud saavad tugeva ründe ohvriks. Seega, peale raiet tuleb püünised kindlast välja panna!

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.